Kreativ idé

Origamifjäril av papper från Vivi Gade Design, london

#v14141

Fjärilarna har vingar, vikta med origamiteknik av designpapper från Vivi Gade Design, london. Därefter sätts vingarna i en gammaldags klädnypa av trä. överst på klädnypan är en knopp där snöret knyts fast för att hänga upp i.

#v14141
Välj produkter för idén

{{ optionsGroup.label }}

{{ getVariantsButtonText(option) }}
   
 
 
   
 
 
   
 
 
   
 
 
   
 
 
Totalbelopp
{{ getFormattedBundlePrice() }}

{{ getRewardMessage() }}

Så här gör du
1. Guide step %d Mät och klipp till ett stycke på 18 x30 cm i designpapper.
2. Guide step %d Falsstrecken görs: Vik på mitten av papprets längsta led. Vik ut igen.
3. Guide step %d Vik på mitten av papprets korta led.
4. Guide step %d Ner över mitten av den översta halvan på långsidan viks pappret på snedden/skrå. Vik ut igen och upprepa i motsatta sida. Vik ut till ett platt stycke - nu har du falslinjer att arbeta med.
5. Guide step %d Från varje sida av papprets längsta led trycks pappret in mot mitten.
6. Guide step %d Nu har det blivit en trekant över de två sidor från papprets längsta led. De kommer hädanefter kallas flärpar. Tryck till så allt blir platt.
7. Guide step %d Den ena flärpen lyfts lite lätt och viks från ryggen med hjälp av falsstrecken, enligt bild.
8. Guide step %d Upprepa på motsatta flärp.
9. Guide step %d Mät efter klädnypans bredd och klipp en slits, enligt bild.
10. Guide step %d De vikta vingarna monteras i klädnypans slits. För att kunna hänga upp, knyts snöre runt knoppen på klädnypan.
Redan registrerat dig? Ladda ner mallen
Utforska även

Logga in / Skapa konto

Creativ Company © | 2021-nu