- Inspiration: v16439"Skovrål ""Återanvändning är GULD! Det har konstnären Gwen Murphy förstått. Det är med utgångspunkt i hennes härliga skulpturer av gamla skor som detta projekt till Bildkonst är gjort. Eleverna arbetar med skulpturer utifrån en befintlig form och kombinerar återvinning med kreativa material. Är de inte fina?! Målgrupp: låg- och mellanstadiet."
- Inspiration: v15941Hatt med målade jordgubbarMåla en hatt med Plus Color hobbyfärg som blandats med Textilmedium. Mediet gör att färgen håller i tvätt efter strykfixering.
- Inspiration: v15697Dockteater med insekterDekorera en skolåda med en utskuren skåra i toppen. Skolådan blir scen för egentillverkade insekter och växter som genom barnen, kan berätta om vad vi människor kan göra för att ta hand om naturen och djurlivet på land.
- Inspiration: v15439Insektshotell målad med hobbyfärgEtt insektshotell är en idealisk plats för insekterna, när de ska lägga ägg och när larverna ska kläckas m.m. Insekterna tackar för gästfriheten genom att t.ex. hjälpa till att pollinera växterna runt oss.