Mark image

Limlack allround medium

#39210
500 ml/ 1 flaska
135,00 kr
Lägg till i önskelista
I lager
Ändra variant +{{ variants.length }}
{{ currentProduct.name }}
Lägg till i önskelista
Mer information

Mer information

Vår vattenbaserade limlack är väldigt flexibel. Du kan använda den både som medium och som lim. Inte vattenfast.

Om du inte redan har provat vår limlack är det dags – den passar bra till många olika hantverksprojekt och är superenkel att applicera. Det kan du göra med en pensel och en limspridare – eller så kan du applicera limmet direkt från flaskan. Lacken fungerar också som medium – så om du blandar den med matt temperafärg kan du få ännu bättre vidhäftning. Observera! Eftersom limlacken inte är helt vattenfast bör den inte appliceras på redskap.

Det är lätt att vara kreativ med limlack – fortsätt läsa för mer inspiration:.

  • Blanda lacken med sand, sågspån, jord, grus, ris, kaffebönor eller glitter för att skapa sand som liknar murbruk – och spån som liknar spånskivor. Med den här blandningen kan du skapa spännande naturkollage eller unika 3D-kollage. Limlacken binder och håller allt på plats när det torkar

Specifikationer

Specifikationer

Specifikationer
Art.nr.39210
VarumärkenA-color
EAN5707167162569
Försäljningskvantitet500 ml/ 1 flaska
Leverans och retur

Leverans och retur

Leverans
Vi levererar alltid din order så snabbt som möjligt, normalt inom 2-4 arbetsdagar. Under högsäsong (oktober, november, december, februari, mars) kan leveranstiden vara något längre. Vi levererar fraktfritt vid köp som överstiger 499,- inkl. moms.
* för återförsäljare gäller särskilda villkor

Returvaror
Du har 30 dagars förlängd ångerrätt på alla varor i orginalförpackning. När vi har mottagit din returorder och kontrollerat att varorna inte är skadade krediterar vi eller betalar tillbaka det du har betalt. Skicka aldrig varor i retur förrän du har talat med oss.

Produktsäkerhet

Produktsäkerhet

EUH208 Innehåller CMIT/MIT (3:1), BIT. Kan orsaka en allergisk reaktion. EUH210 Säkerhetsdatablad finns att rekvirera.
Säkerhetsdatablad
Mark image
A-märket - Produkten begränsar både miljöpåverkan och negativa hälsoeffekter hos barn, ungdomar och vuxna. Produkten uppfyller skärpta krav utöver gällande lagstiftning, framtaget av det gemensamma rådet för formgivning och hobbymaterial.
Recensioner

Recensioner

Write Your Own Review
Du recenserar:Limlack allround medium, 500 ml/ 1 flaska
Your Rating
Jag handlar som
Creativ Company © | 2021-nu