Inbjudning, placeringskort/bordskort i rött och svart
Art.nr: v16038
Inbjudningskortet består av ett dubbelt brevkort i svart som är monterad med strukturpapper. Först i rött och sen vitt med text. Vi har dekorerat med ett hjärta som består av två fingeravtryck. Meny- och bordskort och bordsdekorationer är tillverkade i samma stil.
Kreativ idé
Så här gör du

1
Skriv ut texten på vitt strukturpapper till både inbjudning, meny och bordskort och den runda presentetiketten till asken. Med hjälp av en stämpeldyna med röd färg görs ett hjärta av två fingeravtryck. Låt torka.

2
Fäst de två lagren av färgat och vitt strukturpapper med dubbelhäftande tejp. Här syns menykortet som skurits ut i svart kartong i passande storlek (beroende på textstorleken).

3
Presentetiketten stansas ut efter en rund skärschablon på en Shape Cutter Plus. Båda delar från Fiskars. Asken med lock sätts ihop (se ev. beskrivning till detta på idénr. 13591). Knyt ett satinband runt asken, knyt även med presentetiketten.

4
Tips! Dekosten av glas är enkelt att använda som bordsdekoration. Lägg ut det på bordet och sen är det klart.

5
Tips! En organzapåse kan fyllas med t.ex. choklad och läggas som en liten överraskning till varje gäst
- Jag handlar som
- Privat inkl. moms
- B2B-kund exkl. moms
- Församlingar, skol- och verksamhetskunder exkl. moms
Gå tillbaka
Jag handlar som
Fortsätt som guest